آیا واقعا گالیله به گرد بودن زمین پی برد ؟

آیا واقعا گالیله به گرد بودن زمین پی برد ؟

     گالیله از دانشمندان ایتالیایی بود که برخی او را پدرفیزیک مدرن می نامند و حتی موضوع نسبیت را نیز به وی نسبت می دهند ولی آیا به راستی او کشف کرد که زمین گرد است ؟

    واقعیت این است که بیشتر دانشمندان دنیا می دانستند که زمین گرد است و داستان هایی که در این خصوص مطرح می شود افسانه ای بیش نیست بلکه گالیله به دلیل درگیر شدن با کلیسا به این شهرت رسید.

     او بین 1564 تا 1642 زندگی کرد ولی حال این سوال مطرح می شود که اگر به سختی می توان باور کرد که در قرن 16 هنوز سخن از گرد بودن یا نبودن زمین مطرح بوده پس واقعا چه کسانی به گرد بودن زمین پی بردند ؟

یافته های تاریخی نشان می دهد که گویا ایرانیان از ابتدا از گرد بودن زمین مطلع بودند! حداقل چیزی که میتوان گفت این است که بیش از 3730 سال پیش که ایران شهر نیمروز را به عنوان نصف النهار صفر درجه انتخاب کرد از گرد بودن زمین مطلع بودند و برخی معتقدند که انتخاب شهر نیمروز عملی تر است (توضیح این که اخیرا مبدا به گرینویچ منتقل شده).

ویرایش 92/4 : با توجه به این که من هیچ دلیل قانع کننده برای انتقال مبدا از شهر نیم روز به گرینویچ پیدا نکردم به این نتیجه رسیدم که جریان مدیریت جهانی برای اغفال یهودیان جهت مهاجرت به فلسطین برای پشتیبانی از تشکیل کشور اسرائیل این انتقال را صورت داد چرا که بعد از انتقال، موقعیت معبد سلیمان تطبیق مذهبی با نوشته های یهود پیدا می کرد. اگر کسی در این خصوص اطلاعاتی داره لطفا در اختیار این سایت هم قرار بده.

    اما سوال بعدی این است که این موضوع چه ربطی به گالیله دارد ؟

    دانشمندان اسلام برای پیدا کردن جهت قبله در قاره های دیگر نیاز به اندازه گیری شعاع کره زمین داشتند . لذا یکی از مباحث داغ جهان اسلام اندازه گیری شعاع کره زمین بود . ابوریحان بیرونی دانشمند ایرانی با به کار گیری متدی جدید توانست شعاع کره زمین را با دقت بیش از 97 درصد اندازه گیری کند و این محاسبات و مقالات علمی مورد توجه دانشمندان جهان بود .

     من هنوز سندی پیدا نکردم ولی از زبان یکی از محقیقین شنیدم که یکی از اساتید گالیله این مقالات علمی را با دستکاری و با عنوان داستان های تخیلی ( به جهت ترس از کلیسا ) منتشر می کرده و گالیله از اولین کسانی بوده که به صورت مستقیم در این خصوص با کلیسا درگیر شده .

     تقریبا همزمان با فیلسوف ایرانی ابوریحان بیرونی مخترع اپیکتوگرام ابن هیثم ایرانی پدر علم اپتیک مخترع تلسکوپ و بسیاری از سیستم های اپتیکی نوین توانست ارتفاع جو زمین ، سرعت نور و صوت را برای اولین بار اندازه گیری کند البته دقت بالایی نداشت ولی جالب است بدانید که ابوریحان بیرونی و ابن هیثم حدود 500 سال قبل از تولد گالیله درگذشتند .

 

 

 

منابع :

 

http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%86%D8%B5%D9%81%E2%80%8C%D8%A7%D9%84%D9%86%D9%87%D8%A7%D8%B1_%D9%85%D8%A8%D8%AF%D8%A3

 

http://fa.wikipedia.org/wiki/%DA%AF%D8%A7%D9%84%DB%8C%D9%84%D8%A6%D9%88_%DA%AF%D8%A7%D9%84%DB%8C%D9%84%D9%87

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Galileo_Galilei

 

http://daneshnameh.roshd.ir/mavara/mavara-index.php?page=%D9%85%D8%AE%D8%AA%D8%B1%D8%B9+%D8%AA%D9%84%D8%B3%DA%A9%D9%88%D9%BE+%DA%A9%DB%8C%D8%B3%D8%AA%D8%9F&SSOReturnPage=Check&Rand=0

 

 

به جهت تکمیل و بهبود این مقاله از محققین در این حوزه درخواست همکاری دارم.

 

 

11 نظر on "آیا واقعا گالیله به گرد بودن زمین پی برد ؟"

 1. g
  شهید کاظمی (تایید نشده) :: اوت 18, 2018 at 10:40 ::

  دانشمندان مسلمان خجالت می کشیدن بگن زمین گرد است انقدر واضح بود بقیه می خندیدن مثل این که من بگم ماست سفیده!!!!!!

 1. g
  سیروس شاملو (تایید نشده) :: سپتامبر 02, 2016 at 07:21 ::

  متاسفانه کشمکش نژادی بر سر یافته های علمی حقیقت تلخی است که باید آن را باور کرد. تلخ است چون این کشمکش سر در حسادتی دیرینه دارد و حسادت عنصری علمی نیست. سال ها تحقیق و موشکافی در غزل ها  دیوان شمس اثر جاویدان محمد بلخی  نشان می دهد بحث خورشید مرکزی (مرکزیت شمسی) در این غزل ها بطور روشن و  آشکاری مطرح شده است و این تاثیر از رسالات رصدخانه مراغه  در دوره هلاکو خان به غزل ها راه افته . انکار این مطالب عملی جاهلانه است همانطور که گالیله هنگام خواندن کتاب بیرونی آن را در آتش افکند. دینای علم با واقعیات طرف است نه با حسادت های کودکانه و شیفته گی های سروری ِ جهان...

 1. g
  BijaN-R (تایید نشده) :: نوامبر 13, 2014 at 12:24 ::

  اصل موضوع مطرح شده اشتباهه، گالیله گرد بودن زمین رو کشف نکرد، کشف گالیله مرکز جهان نبودن زمین بود. 

  کلیسا و نظریات قبلی میگفتن که زمین مرکز دنیاس و خورشیدو بقیه ستاره‌ها بدور زمین میچرخن (که این خودش نشون میده از کروی بودن زمین مطلع بودن وگرنه اگه زمین یه سطح مسطح بی‌نهایت بود که چیزی نمیتونست دورش بچرخه) اما گالیله این نظریه رو رد کرد و گفت که زمین ثابت نیست و زمینه که بدور خورشید میچرخه.

  پاسخ : شاید حق با شما باشد ولی مرکز دنیا نبودن زمین هنوز اثبات شده؟  اگر زمین مرکز دنیا نیست، کجا مرکز دنیاست ؟ خورشید فقط چون چند تا تکه جرم دور آن می چرخند ؟ روزی مورچه ای را آب می برد و تصور میکرد دنیارا آب می برد. براستی چه تفاوتی برای مورچه داشت؟تصور نمی کنم در این حوزه به سطحی از اطمینان بتوان رسید که ارزش کشته شدن داشته باشد.

  از طرفی موضوع بحث ما نمایش قباحت ماشین خیال پردازی رسانه ایست. نه واقعیت یا ماهیت گالیله. من تا بحال با ایشان ارتباطی نداشتم ممکن است فردی بسیار اندیشمند توانا و خوش فکری بوده باشد.

 1. g
  کاربر میهمان (تایید نشده) :: ژوئن 20, 2014 at 08:33 ::

  دوستان عزیز به این نگاه نکنید که اندیشه های خودمون رو به دیگران یا جهان تحمیل کنیم، به این نگاه کنید که قرآن گفته خداست و اگر هم چیزی میگه در آیات خودش گفته که به فکر کنید اگه من عقلانی نبودم نپذیرد.
  پس وقتی قرآن نمی خواد خودشو تحمیل کنه ما هم حق تحمیل اونو به کسی نداریم، اما جالب اینه که ما عقبیم، چون سایت سازمان فضایی آمریکا ناسا یک صفحه اختصاصی برای معجزات قرآن راه انداخته، جالب نیست.
  البته دوستانه خوبم یادمون نره بعضی چیزهایی که قران گفته ممکنه هنوز کشف نشده باشه، مثله کمبود هوا در بالای زمین، که وقتی هواپیما ساخته شد این موضوع تازه مطرح و باری خلبانها کپسول هوا پیشبینی کردن.
  فایل زیر برخی از تحقیقات ناسا را با قرآن مطرح میکند که توسط خود سایت دولتی ناسا انتشار یافته
  islamic.gsfc.nasa.gov/docs/Quran.pdf

   

  پاسخ مدیر محتوایی :

  با سلام ؛

  با تشکر از شما دوست عزیز ؛ مقاله ای کوتاه در خصوص لینکی که معرفی کردید با کمی تفصیل در اینجا : http://nrec.ir/content/%D8%B3%D9%81%D9%80%D8%B1-%D8%A8%D9%87-%D9%85%D8%A... نوشته شد . با سپاس از تذکر شما

 1. g
  هیچ کس (تایید نشده) :: نوامبر 19, 2013 at 21:21 ::

  ایرانی ها متاسفانه یک عادت خیلی زشت دارند که هر چه افتخارات در دنیا است از خود میدانند و فکر میکنند دیگران همه خر اند در حالیکه فقط خودرا خر میسازند و خودرا فریب میدهند، با این ادعا ها ی بی سر و ته هیچ افتخاری نصیبی هیچ کسی نمیشود البته با تاسف به حال تان.

   

  اَجنبی ها و خود فروخته ها عادت های زشت تری هم دارند ، مثل اینکه :

  1. هنوز یاد نگرفتند با استدلال و سند نظری رو مطرح کنند ؛
  2. کسی که مخالف عقاید اون ها باشه حتی اگه با سند و مدرک براشون حرف بزنه از کوره در میرن ( تنها دیکتاتور ها تحمل شنیدن نظر مخالف رو ندارن ) ؛
  3. خیلی راحت به خودشون اجازه میدن درباره همه افراد به شکل کلی قضاوت کنند و حتی به همه هموطن های خودشون توهین کنند و از این بابت حس شعور بالا و درک اجتماعی عالی ای هم بهشون دست میده ؛
  4. در مخالفت با بیان دیگران تنها از مجموعه ای جملات احساسی استفاده کرده و شدت حس خودشون رو ابراز می کنن .

  5. ضمناً ما دنبال افتخار نیستیم ، دنبال کشف حقیقت ایم .

 1. g
  admin :: ژوئیه 03, 2013 at 20:21 ::

  1- خیلی ها قرآن رو به عنوان یک مرجع علمی نمی شناسند ولی تقریبا همه جهان اشخاصی مثل ابوعلی سینا ، نیوتن ، خارزمی ، فیثاقورس ، ابن هیثم و ... رو می شناسند و همه کتب آنها به بیشتر زبان ها ترجمه شده .
  2- قرآن برای هزاره های اخیره ولی کشف گرد بودن زمین برای قرون قبل از مسیحه اما ما در این متن سعی در استفاده از استدلالاتی داشتیم که نیاز به مدرک نداشته باشد یعنی بتوان از این استدلالات در همه مجامع عمومی استفاده کرد و قابل پذیرش باشد
  3- چیز های زیادی میخوایم مثلا این که سعی کنیم کتب درسی و رسانه ها را از خرافات پاک کنیم ، خودشناسی را در راستای کاهش مشکلات روانی متخصصین افزایش دهیم ، سطح آگاهی نسبت به صحت داشته های فکری متخصصین رو افزایش بدیم و ... که در این بحث نمی گنجد
  4- سوال شما در خصوص هدف ما و فهم مردم جهان سوال صحیحی نیست برای طرح سوال بهتر شما را با منابع آموزش روش تحقیق ارجا می دهم.
  5- خیلی ممنون از دعای خیرتون و امید وارم خداوند رحمان و رحیم به همه جویندگان حق صبر کافی عطا کند
  موفق و پیروز باشید

 1. g
  محمد احمدی (تایید نشده) :: ژوئیه 01, 2013 at 21:55 ::

  من یه پیشنهادی دارم. بیام بگیم که گرد بودن کره زمین تو قرآن نوشته شده بود و تمام. چطوره ؟ اصلا مهم نیست که کی کشف کرد ... می خواین به کجا برسین ؟ که اسلام و قرآن حرفاشون درسته و بقیه مردم جهان هیچی نمی فهمن ؟ خدا بهتون صبر بده.

 1. g
  کاربر میهمان (تایید نشده) :: دسامبر 17, 2012 at 20:31 ::

  ممنون از شما

 1. g
  کاربر میهمان (تایید نشده) :: آوریل 03, 2012 at 07:59 ::

  سلام. یک اصلاح ضروری است؛ این اصلاح از این قرار است که برای اولین بار، فیثاغورس فهمید که زمین کروی (نه گرد) است؛ این نظر او هم کاملاً توسط دانشمندان یونانی پذیرفته شد. طوری که اراتوستن، دویست سال پیش از میلاد مسیح، توانست محیط زمین را با دو درصد اختلاف نسبت به اندازه واقعی، محاسبه کند. در مورد فیثاغورس، به «فیلسوفان یونان» اثر دیوگنس لائرتیوس و ترجمه بهراد رحمانی مراجعه کنید: این کتاب در قرن سوم میلادی نوشته شده است، چهار قرن پیش از ظهور اسلام. و در مورد اراتوستن و جزئیات محاسبه اش، ویکی پدیای انگلیسی را با لینک زیر ببینید:
  http://en.wikipedia.org/wiki/Eratosthenes

 1. g
  admin :: فوریه 17, 2012 at 09:09 ::

  با سلام خدمت شما کاربر محترم متاسفانه این موضوعات اهداف جانبی سایت ماست و ما به شدت کمبود نیروی فعال و متخصص داریم (البته در این حوزه)

  1.درصورتی که میتونید با ما همکاری کنید استقبال می کنیم

  2.مقاله گالیله از این جهت که همه در موردش اتفاق نظر دارند نیاز به کار تحقیقی و منبع موثق نداشت اما در برخی از مواردی که شما ذکر کردید نیاز به رفرنس های معتبر داریم مثل مقاله داروین در همین سایت

 1. g
  کاربر میهمان (تایید نشده) :: فوریه 17, 2012 at 04:03 ::

  سلام. خوب است يك مقايسه بين آزاد انديشي مسلمانان و مسيحيان انجام شود. مثل برخورد كليسا با گاليله و برخورد علماي اسلامي با رازي.
  ضمنا خوب است مقايسه اي بين تاريخ علم و دستاوردهاي دانش در گذشته پرافتخار اسلام با ساير اديان انجام شود.
  زماني كه در اروپا گاليله را به خاطر اثبات نظر علمي خورشيد محوري به اعدام تهديدي مي كردند دانشمندان اسلامي بخاطر نظريات علمي از جمله همين نظريه خورشيد محوري بجاي زمين محوري ارسطو مورد تشويق قرار مي گرفتند. ضمنا بسياري از اكتشافات و اختراعات توسط دانشمندان اسلامي سالها قبل ا ز دانشمندان اروپا انجام شده ولي متاسفانه عده اي نژادپرست در هنگام تدوين تاريخ علم انها را به نام دانشمندان اروپا ثبت كرده اند. به عنوان نمونه كشف گردش ريوي خون را به نام ويليام هاروي نوشته اند در حالي كه يك نسخه كتاب دست نويس به دست آمده است كه متعلق به چهارصد سال قبل از هاروي م باشد و در انجا ابن نفيس دمشقي با ترسيم آناتومي بدن هب اين نوع گردش خون به وضوح و آشكارا اشاره كرده است.. و نيز همين نظريات نجومي مسلمين(خواجه نصير الدين طوسي، ابن هيثم و ابوريحان بيروني) كه به نظريات پيش كوپرنيكي مشهور گشته است و آنها اولين منتقدين نظريه زمين مركزي بطلميوس بودند. حتي قبل از كپلر و كوپرنيك.

  ضمناً بد نيست با نمونه اي از تحجر و دگم انديشي اروپايي ها آشنا شويم:
  گالیله در دادگاه تفتیش عقاید
  در سال ۱۶۱۰ انتشار یافته‌های علمی وی در تائید نظر کوپرنیک مبنی بر ثابت نبودن زمین و گردش آن به دور خورشید باعث شد تا وی از سوی کلیسا مورد بازجویی و تفتیش عقاید قرار گیرد. این نظریه مخالف نص کتاب مقدس بود و از سویی با نظریات ارسطو که کلیسا حامی آن بود همخوانی نداشت. وی مجبور به امضای توبه نامه‌ای با این مضمون شد:
  « در هفتادمین سال زندگی در مقابل شما به زانو درآمده‌ام و در حالی که کتاب مقدس را پیش چشم دارم و با دستهای خود لمس می‌کنم توبه می‌کنم و ادعای واهی حرکت زمین را انکار می‌کنم و آنرا منفور و مطرود می‌نمایم.[۳]
  »
  وی شش سال بعد رسما از تدریس نظریه کوپرنیک در دانشگاه منع شد و تا سالها بعد مرتب مورد بازخواست کلیسا قرار می‌گرفت. سرانجام گالیله علیرغم اعتقاد درونی اش، مجبور شد اعتراف کند که نظریه ارسطو درست است و زمین مرکز جهان است.[نیازمند منبع]

نظر بدهید !